Somatoform Bozuklukları

Somatoform Bozuklukları

Somatoform bozuklukları kavramı, çeşitli ruhsal hastalıklardan oluşan bir grubu ifade eder. Belirleyici özelliklerinden biri, belirsiz bedensel rahatsızlıklardır. Belirsiz kelimesi, muayeneye sonucu mevcut rahatsızlığı izah edebilecek herhangi bir bedensel nedene rastlanılmamış olmasını ifade ediyor. Çeşitli uzuvlarda (örneğin sırt, karın, baş veya eklemler) ağrıların yanısıra baş dönmesi, mide bulantısı, karın şişkinliği veya kalp rahatsızlığı ve solunum güçlüğü görülebilir. Çoğu kişinin zaman zaman belirsiz bedensel rahatsızlıkları olur.

Eğer bu rahatsızlıklar uzun süredir devam ediyorsa, bariz acı veriyor ve söz konusu kişinin günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkiliyorsa, o zaman bir somatoform bozukluktan söz edilebilir. Somatoform bozukluklar farklı şekillerde kendini gösterebilir. Buna göre bazı hastalar birbirinden farklı çok sayıda belirsiz bedensel rahatsızlıktan muzdariptir. Bu hastalar örnek olarak ağrılardan, hazımsızlıktan (örneğin ishal) ve kalp/dolaşım rahatsızlıklarından (örneğin kalp çarpıntısı) şikayet ederler. Bu rahatsızlıklar çoğunlukla uzun yıllar sürer. Burada bir somatizasyon bozukluğu söz konusudur.

Bundan farklı olarak ağrı bozukluğunda ise, vücudun belli bir bölgesinde şiddetli ve sık sık aralıksız seyreden ağrılar görülür. Bu rahatsızlık türünde çoğu kez ilk aşamada bedensel bir neden tespit edilmiştir (örneğin bel fıtığı). Ancak sözkonusu bedensel neden ortadan kaldırıldıktan sonra bile (örneğin ameliyat yoluyla) ağrıların devam ettiği görülür.

Hipokondriyak bozuklukta hastalar, ağır bir hastalığa yakalanmış olma korkusundan muzdariptirler (örneğin kanser). Mevcut bedensel rahatsızlıklar, ilgili hastalığın belirtileriymiş gibi yorumlanır. Korkulan hastalığın bulunmadığını gösteren muayene sonuçları, hastanın korkularını sadece kısa süreliğine hafifletir.

Tedavi olarak ilaç tedavisi ve psikoterapiler etkili yöntemlerdir.