Akupunkturun, Antidepresan Kullanımına Etkisi

Akupunkturun, Antidepresan Kullanımına Etkisi
Beğendiysen paylaş

Türkiye, antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada yeralıyor.  Psikiyatrik akupunktur, antidepresan kullanımını azaltan güçlü bir tedavi şekli.

Moodist Hastanesi Psikiyatrik Akupunktur Merkezi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Selin Baran, antidepresan kullanımını azaltabilecek psikiyatrik akupunktur hakkında bilgi verdi.

Baran şunları söyledi: Türkiye antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada. Tüm dünyada kadınlar erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor. Akupunktur, vücudun çeşitli noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Yaklaşık 5000 yıldır Çin’de etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılan akupunktur tedavisinin 100’den fazla hastalıkta olumlu sonuç verdiğini WHO (Dünya Sağlık Örgütü) de onaylıyor.

 

Akupunktur ile tedavi olabileceğiniz psikiyatrik sorunları sayacak olursak;

Sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı, depresyon, uyku bozuklukları,  kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, yeme bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete (kaygı), stres,  obsesif kompulsif bozukluk, psikojenik ağrılar, şizofreni ilk akla gelenler.

Ağrılar için de psikiyatrik akupunktur

Başağrısı, migren, trigeminal nevralji (yüz ağrısı), yüz felci, meniere hastalığı, vertigo (başdönmesi), inme, sinir sıkışmaları gibi nörolojik rahatsızlıklar, bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı (gonartroz), sırt ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, omuz ve el bileği ağrıları, fibromyalji ağrıları için de akupunktur etkin bir tedavi şekli.

Bunun dışında; gece altını ıslatma, idrar kaçırma, nörojenik mesane, adet düzensizliği, ağrılı adet görme, kadın ve erkek kısırlığı ve menapoz gibi idrar yolları ve genital sistem hastalıkları,

astım, bronşit, alerjik rinit, sinüzit, gribal enfeksiyon, ses kısıklığı gibi solunum sistemi hastalıkları,

kabızlık –  ishal, gastrit – ülser, bulantı –  kusma e reflü gibi mide- bağırsak sistem hastalıkları,
insüline bağımsız tip2 şeker hastalığı, aşırı terleme gibi hormonal bozukluklar,

kulak çınlaması, vertigo (baş dönmesi) gibi kulak burun boğaz hastalıkları da akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklardan.

Depresyon tedavisinde akupunktur

Depresyon, akupunktur tedavisinin en yaygın kullanıldığı psikiyatrik hastalıklardan biri. Depresyonlu kişinin beyninde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, noradrenalin, dopamin gibi kimyasal iletici hormonların miktarı çok düşüktür. Yapılan bilimsel çalışmalarda akupunktur tedavisiyle, bu hormonların salınımının arttığı gösterilmiştir. Hafif ve orta şiddetteki depresyonda tek başına akupunktur antidepresanlar kadar etkili. Ağır ve psikotik özellikli depresyonda EKT ile birlikte kullanımında depresyonun daha hızlı iyileştiği görülmüştür

Bağımlılık tedavisinde psikiyatrik akupunktur

Akupunktur sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmada ve bu maddelerin kesilmesinden sonra ortaya çıkan yoksunluk sendromunun ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bağımlılık, beynimizdeki temel bir “ödül- ceza” sisteminin yan ürünüdür. Normalde keyif veren aktiviteler ödül merkezini uyararak dopamin salgılatır.

Madde kullanımı da ödül merkezinden yüksek miktarda dopamin salgılanmasına neden olarak haz almamızı sağlamaktadır. Bağımlılıkta dopamin salgılatmak için giderek artan miktarda madde alımına ihtiyaç duyulur. Sonunda dopamin depoları tükenir. Akupunktur, bozulan bu dopamin dengesini düzenleyerek etki etmektedir.

Akupunktur ve Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları

İnsanlar yoğun stres altında iken, organizma tehlike durumunda olduğu gibi savaş ya da kaç tepkisi verir. Böylece kendini korumaya alır. Bu tepkiyi sağlayan beynimizdeki limbik sistem adlı bölge tarafından kontrol edilen otonom sinir sistemidir. Bununla birlikte sürekli stres altında olan insanlarda veya ani karşılaşılan yüksek stres durumlarında (işsiz kalma, depremde kalma, tehlikeli trafik kazası, sevilen birinin ölümü, boşanma, vb.) limbik sistem stresin üstesinden gelme fonksiyonunu yerine getiremez hale gelebilir. Sonuçta da panik atak, fobiler, yaygın anksiyete bozukluğu gibi kaygı ile ilgili hastalıklar ortaya çıkar. Akupunktur limbik sistemin bozulan fonksiyonlarını düzenler.

Tüm hastalara acil şifalar diliyoruz.

Bu haberin yayınlanığı haber sitelerinden bazıları

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/psikiyatrik-akupunktur-antidepresan-kullanimini-azaltiyor-26975/
http://www.haberler.com/psikiyatrik-akupunktur-antidepresan-kullanimini-9146846-haberi/
http://aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/saglik/psikiyatrik-akupunktur-antidepresan-kullanimini-azaltiyor/635747
http://www.aksam.com.tr/pazar/akupunktur-antidepresan-kullanimini-azaltabilir/haber-586083

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir